In een droge, warme zomer staat de tuinslang bij veel mensen dagelijks aan, terwijl er gratis water uit de lucht valt dat ongebruikt het riool in verdwijnt. Een regenton is een simpele oplossing, maar hoeveel kraanwater bespaar je er nu echt mee? In dit artikel rekenen we het voor een ton van 200 liter helemaal uit.
Hoe vaak loopt een regenton van 200 liter vol?
In Nederland valt gemiddeld zo'n 800 millimeter neerslag per jaar. Een gemiddeld schuin dak van 40 vierkante meter vangt daarmee tientallen kubieke meters water op. Zelfs in een drogere zomer vult een bui van enkele millimeters je ton van 200 liter al snel weer. Reken erop dat je zo'n ton in het tuinseizoen meerdere keren per maand kunt legen en opnieuw vullen.
De besparing in liters en euro's
Een gemiddelde tuin van rond de 50 vierkante meter heeft in een droge zomermaand al gauw 200 tot 400 liter water per week nodig. Vul en leeg je je regenton van 200 liter wekelijks, dan bespaar je over de maanden mei tot en met september al snel zo'n 3.000 tot 5.000 liter leidingwater. Met een waterprijs van grofweg 1,50 euro per kubieke meter klinkt dat in euro's bescheiden, een paar euro per zomer, maar het verlicht wel de druk op het drinkwaternet juist op de momenten dat het water schaars is.
Waarom regenwater beter is voor je planten
Naast de besparing is regenwater ook nog eens beter voor je tuin. Het is zacht, kalkarm en heeft ongeveer kamertemperatuur, terwijl koud kraanwater de wortels een schok kan geven. Vooral kalkgevoelige planten zoals hortensia's en kamerplanten varen er wel bij. Zo bespaar je niet alleen water, maar krijg je ook gezondere planten.
Haal meer uit je regenton
Wil je nog meer besparen, koppel dan twee tonnen aan elkaar of kies een groter model van 300 of meer liter. Zet de ton op een verhoging zodat je er makkelijk een gieter onder vult, en dek hem af tegen muggen en algen. Gebruik het opgevangen water als eerste, zodat de ton weer ruimte heeft voor de volgende bui.
Kortom: met een regenton van 200 liter bespaar je in een gemiddelde zomer al gauw enkele duizenden liters leidingwater en help je het drinkwaternet op de droogste momenten. De winst in euro's is klein, maar de winst voor je planten en het milieu is dat zeker niet.