De afvalverwerking van bedrijven is een soort topsport geworden. Vroeger ging alles in een container en die werd eens per week of meerdere keren per week opgehaald door een afvalverwerker. Alles ging in de verbrandingsoven en daar was de kous mee af. Maar zo werkt het vandaag de dag niet meer. Bedrijven moeten, net zoals particulieren, hun afval steeds meer gescheiden aanleveren. Verhuurders van afvalcontainers spelen hierop in door containers aan te bieden voor specifieke soorten afval. Alles is gericht op recycling van grondstoffen.
De plastic koffiebeker in de ban
De overbekende plastic koffiebeker is zo ongeveer overal verdwenen. Waren de bekende witte bekertjes met ribbels, al dan niet gestoken in een eveneens plastic houdertje, vroeger algemeen gangbaar, nu zie je ze nergens meer. Ze zijn ook niet meer te koop in supermarkten en warenhuizen. Op kantoren is massaal overgestapt op herbruikbare bekers die in de vaatwasser gaan. Bij bedrijven en instellingen die veel bezoekers ontvangen, zoals ziekenhuizen, wordt meestal gewerkt met recyclebaar wegwerpmateriaal, zoals dat van PackagingDirect. Vooral het aantal koffiebekers dat vroeger bij het restafval belandde is gigantisch. Maar je kunt bijvoorbeeld ook denken aan medicijnbakjes die in ziekenhuizen worden gebruikt. Ook die worden niet afgewassen en hergebruikt. Nu is er een bedrijf dat ze maakt van gerecycled materiaal, om de hoeveelheid afval die deze bakjes veroorzaken, te verminderen.
Het beste alternatief voor plastic
Soms is het best even zoeken naar een goed alternatief voor plastic. Een plastic koffiebeker heeft nogal wat voordelen. Hij lekt niet, hij gaat niet snel stuk, is lichtgewicht en goedkoop. Een koffiebekers van karton kan een goed alternatief zijn, maar dan moet er in dat karton toch stiekem een klein beetje plastic worden verwerkt om lekken te voorkomen en de beker ook met inhoud zijn stevigheid en vormvastheid te laten behouden. Voor fabrikanten is dat een hele puzzel geweest, maar deze bekers zijn er nu wel en ze bevallen steeds beter omdat de kwaliteit nog steeds wordt verbeterd.
Recycling moet de norm worden
Recyclen moet, nog meer dan nu al het geval is, de norm worden. De overheid streeft nog steeds naar een volledig circulaire maatschappij rond het jaar 2050. Of dat haalbaar is, zal tegen die tijd moeten blijken. Feit is dat andere deadlines steeds weer moeten worden opgeschoven. Zo was de overheid eerder van plan om vanaf 2030 de verkoop van nieuwe auto’s op fossiele brandstof te verbieden, maar ook dat gaat niet lukken, evenals het verbieden van de verkoop van cv-ketels op gas. Het stoppen met fossiele brandstof is een hoofdpijndossier aan het worden. Maar het terugdringen van plastic en dan vooral als zwerfafval moet wel haalbaar zijn, met het invoeren van statiegeld en het uitbannen van de meeste plastic verpakkingen. Het gebruik van plastic tasjes is de afgelopen jaren fors gedaald sinds hiervoor een verplichte vergoeding moet worden gerekend. Mensen nemen nu liever een eigen tas mee dan dat ze bij elke winkel een vergoeding moeten betalen voor een tasje.